Együtt a minőségi oktatásért és a fenntartható fejlődésért!
A Klett Csoport fenntarthatóság iránti elkötelezettsége két pilléren nyugszik: a klímasemlegesség elérése mellett célunk, hogy az ökológiai célokra összpontosító fenntartható fejlődés oktatását (ESD) minden termékünk és szolgáltatásunk szerves részévé tegyük. Európa egyik vezető oktatási vállalataként hisszük, hogy a fenntarthatóság tudatosítása és a fenntartható cselekvés elősegítése a leghatékonyabb hozzájárulás, amelyet megtehetünk.
Mit jelent az ESD?
Az ESD lehetővé teszi az emberek számára, hogy globális összefüggésekben gondolkodjanak, és felelős döntéseket hozzanak a fenntartható jelen és jövő érdekében. Számunkra az ESD egy élethosszig tartó tanulási folyamat, amely az oktatás minden szintjét magában foglalja.
Az ESD szerepe a Klett Csoportban
Célunk, hogy az óvodától az egyetemig minden tananyagunkban és tanítási módszerünkben megjelenjen. Az UNESCO 2030-as fenntartható fejlődési célja (SDG 4.7) előírja, hogy minden tanulónak meg kell szereznie a fenntartható fejlődéshez szükséges tudást és készségeket.
A Klett Csoport elsődleges fókusza a környezeti fenntarthatóság. Nagy a felelősségünk ezen a területen, és változást akarunk elérni.
Az ESD iránti elkötelezettségünk növelésével stratégiai célt követünk, amelyet a lehető legtöbb cégünkkel szeretnénk elérni, köztük a magyarországi vállalattal is. Célunk, hogy ügyfeleink számára az a cég legyünk, amely fenntarthatóságot hoz az oktatási intézményekbe. Az elkövetkező évtizedben és azon túl is szeretnénk, ha az ESD minden ágazatban képviselt partnereként ismernének el minket. Számos vállalatunk, köztük a magyarországi is, már sikeresen megkezdte az ESD-projektek megvalósítását.
Az ESD projekt irányelvei:
- Minden cégnek legalább egy ESD-nagykövetet kellett kijelölnie, aki részt vesz egy ESD-hálózatban és tájékoztatja a csoport többi tagját a helyi tevékenységekről. A hálózat 2022 januárjában kezdte meg munkáját.
- Minden vállalat saját felelőssége, hogy meghatározza ESD-projektjeinek formáját, időtartamát, megvalósítását és pénzügyi kereteit.
- Az ESD-nagykövetek munkáját egy projektiroda támogatja, amely segíti a kapcsolatépítést, információgyűjtést, a hálózat működésének koordinálását és az ötletcserét.
- Az ESD-nagykövetek szerepe, hogy felismerjék és előmozdítsák az ESD-projekteket, például munkavállalói képzésekkel, intézményesített struktúrák (pl. ESD-munkacsoportok, vezetőségi megbeszélések) létrehozásával, valamint stratégiák és események szervezésével.
- A nagykövetek rendszeresen találkoznak kisebb és nagyobb csoportokban, hogy megosszák tapasztalataikat és eredményeiket.
Az ESD Hálózat felépítése
Az UNESCO "ESD 2030" ütemterve alapján dolgozunk, amely három fő témát ölel fel:
- Transzformatív tanulás: Az ESD elősegíti a fenntartható viselkedés kialakulását és a kritikus gondolkodás fejlesztését.
- Strukturális változás: Az ESD ösztönzi a meglévő struktúrák és értékek újragondolását.
- Technológiai jövőkép: Az ESD segít a zöld technológiákhoz szükséges készségek fejlesztésében.